Az AngyalZÖLD 4.0 stratégia a XIII. kerület átfogó közterületi stratégiája, melynek megalkotásával a 2025. és 2029. közötti időszak fejlesztési irányait határoztuk meg. Az AngyalZÖLD 4.0 stratégiában a XIII. kerület következő időszakra vonatkozó fejlesztési elképzeléseit a korábbi irányvonalakhoz igazodva a mai kor elvárásainak megfelelően, korszerű szemlélettel alkottuk meg. Célunk az eddigi, hagyományos fejlesztési irányok folytatása mellett a megújulás, törekszünk az ökoszemlélet alkalmazására és az egységes közterületi arculat megjelenítésére. Kiemelt jelentőségűnek tartjuk az üzemeltetési szempontokat is figyelembe vevő beruházások megvalósítását, a zöldítéssel egybekötött útfejlesztéseket, humanizálást. A stratégia fő irányairól és célkitűzéseiről az alábbi oldalon összegzést adunk, melyből a részleteket is megismerhetik, emellett a fejlesztési dokumentumot is letölthetik.
Az AngyalZÖLD 4.0 Stratégia egyik kiemelt szempontja az ökologikus, fenntartható zöldfelület-gazdálkodás. Ennek keretében nagy figyelmet fordítunk a biológiai sokféleségre, a vízgazdálkodásra és a talajkezelésre. Szem előtt tartjuk, hogy őshonos, klímaváltozás hatásait és városi környezetet jól tűrő növényfajokat és fajtákat ültessünk, a fák esetében a klímaváltozásnak ellenálló fajokat alkalmazunk a fapótlások, új telepítések során.
Fontos cél a fák életterének megfelelő biztosítása, változatos növénykiültetések megvalósítása a biodiverzitás növelése érdekében,
a helyi ökológiai hálózat, ökológiai kapcsolatok fejlesztése, amelyek lehetővé teszik az élőlények mozgását a városi környezetben. A fenntartható szemlélet fontos része a klímaváltozás hatásaihoz igazodó üzemeltetés, közösségi kertek fenntartása a szemléletformálás, közösségépítés céljából.
Az AngyalZÖLD 4.0 Stratégia megalkotásakor arra is figyelemmel voltunk, hogy a globális klímaváltozás egyre kézzelfoghatóbb hatásai – mint az extrém időjárási körülmények, az egyre gyakoribb viharos szelek, rendkívüli intenzitású esőzések, extrém hőhullámok – növekvő gyakorisággal érzékelhetők a kerületben is. A közterület-üzemeltetés és fejlesztések során elengedhetetlen a környezeti hatások figyelembevétele, a klímatudatos feladatellátás, a klímaváltozás eredőinek csökkentése.
A városi hősziget-hatás csökkentése érdekében a biológiailag inaktív felületek (burkolatok) helyett zöldfelületek kialakítására törekszünk, ezzel is növelve a kerület zöldfelületi intenzitását.
A kerület több mint 1,3 millió négyzetméter zöldfelületének (növényállományának, parki burkolatainak és berendezéseinek) és több, mint 31 ezer közterületi fájának a színvonalas fenntartása folyamatos feladat. A kerületi közparki területek és játszóterek zöldfelületeinek, valamint a parki berendezések átfogó karbantartását negyedéves ütemtervek szerint végezzük.
A XIII. kerületben a zöldfelület-fenntartási feladatok között látjuk el egyebek között az elmúlt évtizedben jelentős mértékben kibővült közterületi faállomány ápolási munkáit, a parkok, valamint a környezetükben lévő cserje- és évelőágyásokat rendszeres kapálását, kaszálást a parki és a fasori területeken, egy- és kétnyári virágágyások ültetését és fenntartását, parki berendezések karbantartását.
A közúti biztonság fokozása, balesetmegelőzés, közúthálózat színvonalas üzemeltetése is kiemelt feladat az AngyalZÖLD 4.0 Stratégia szerint.
A zöldterületek védelme mellett a fenntarthatóság elősegítésének fontos eszköze a közlekedés újragondolása. A megnövekedett igényeket az úthálózat nem tudja kiszolgálni, hosszú távú megoldás a közutak kapacitásának növelésével nem érhető el. Ezért a kerület fő közlekedési úthálózatán áthaladó forgalom okozta terheket mérsékelni kell, a kerületi, területi jelentőségű utakat a forgalom főutakra terelésével védeni kell. Ezen a ponton az AngyalZÖLD 4.0 Stratégiában megfogalmazott célok összeérnek az Újlipótvárosi Mobilitási Terv 2.0 stratégiai céljaival és az abban megfogalmazott prioritásokkal.
A kerékpározás és más alternatív közlekedési eszközök használata jelentősen hozzájárulhat a fenntartható, élhető város kialakulásához. A közlekedésen belüli részarányuk növekedése támogatandó.
A kerületen belül kiterjedt Tempo 30 övezetek találhatóak, amelynek úthálózatát jellemzően lakóutcák alkotják, az ennek megfelelő nagyságú cél- és eredő forgalommal, valamint közlekedési infrastruktúrával. Itt és a kerület más részein is ösztönözni szükséges a kerékpározást, melyet a 2022-2027. időszakra vonatkozó Kerékpáros koncepció 2.0 is fő irányként meghatároz.
A XIII. kerületben csaknem 30 000 közterületi pakolóhely található, melyek a 30/2010. (VI. 4.) a fővárosi közgyűlési rendelet értelmében mind díjköteles várakozási övezetbe esnek. A XIII. Kerületi Önkormányzat többféle módon járul hozzá a kerületi lakosság parkolásának biztosításához.
A kerület több pontján működik sorompóval és kerítéssel védett, kamerarendszerrel megfigyelt szabadtéri, zárt közterületi parkoló, melyet bérleti díj ellenében lehet használni. Több helyszínen teremgarázsban is van lehetőség parkolóhely bérlésére. Újlipótváros területén működik a Matricáért garázs program, melynek keretében a lakosság számára fedett, zárt lakossági parkolóhelyeket biztosít az önkormányzat megadott feltételekkel.
A XIII. kerületben 2019-ben bevezettük a smart parkolást, ekkor a Szent István park környezetében telepítettünk szenzorokat a parkolóhelyek telítettségének mérésére. 2022 őszén a Pozsonyi út – Victor Hugo utca – Tátra utca és Szent István körút által határolt területen helyeztünk ki újabb szenzorokat.
Ezek segítségével elérhetővé váltak a parkolóhelyek foglaltsági adatai, az autósoknak egy ingyenes alkalmazás mutatja meg a szabad parkolóhelyeket. A tapasztalatok alapján az alkalmazást használók átlagosan 60%-kal kevesebb időt töltenek a parkolással.
Az okos pakolás a meglévő helyek kihasználtságának optimalizálása mellett növeli a parkolás üzemeltetés hatékonyságát, csökkenti az utazási időt és ennek köszönhetően csökken a károsanyag-kibocsátás.
1
• klímaadaptív csapadékvíz-gazdálkodás a zöld- és kékinfrastruktúra együttes fejlesztésével,
• a közterületek színvonalas üzemeltetése, a létrehozott értékek megőrzése,
• klímavédelem, a klímaváltozás hatásaihoz való alkalmazkodás, ökologikus zöldfelület-gazdálkodás,
• az egyetemes tervezés szempontrendszerének tudatos alkalmazása, a közterületek akadálymentes használatának biztosítása, a használók adottságaitól, korától, nemétől független módon a közterületi szolgáltatásokhoz való hozzáférés esélyegyenlőségének biztosítása,
• a közúthálózati, forgalomtechnikai fejlesztések során a használat biztonságosságának növelése, balesetmegelőzés,
• partnerség: célunk a közút- és zöldhálózat fejlesztés, fenntartás feladatait az érintettekkel együttműködésben végezni.
2
2008-ban az AngyalZÖLD stratégia megalkotásával önkormányzatunk a zöldterületi fejlesztési elképzeléseit összefoglaló, egyedülálló fejlesztési stratégiát alkotott és valósított meg.
Ezt követően, a stratégia folytatásaként 2015-2019. időszakra vonatkozóan az AngyalZÖLD+, majd a 2020-2024. időszakra az AngyalZÖLD 3.0 stratégiát alkottuk meg, időközben kiteljesítve a célokat és fejlesztési elképzeléseket.
A stratégia átfogó közterületi stratégiává nőtte ki magát, mert hisszük, hogy a közterületi tervezés és kivitelezés a beruházások és fejlesztések összehangolásával, közös kezelésével lehet eredményes.
3
Önkormányzatunk célja, hogy az egységesség, a gondozottság és a tudatosság a közterületeken is megmutatkozzon. A közterületi bútorok, kihelyezett tárgyak tekintetében az egységesség érdekében azonos arculati kialakítást tűzünk ki célul. Figyelemmel vagyunk a gazdasági hatékonyságra, a folyamatosan fejlődő technológiára és az üzemeltethetőségi tapasztalatokra is.
Az egységes megjelenés kialakítását önkormányzatunk nem kampányszerűen, tudatos építkezéssel és városképbe illeszkedéssel valósítja meg úgy, hogy funkcionalitásában ezek a tárgyak a lehető legnagyobb mértékben megfeleljenek a céljuknak. A városarculat és az egységes, otthonos környezet meghatározza, hogy milyen berendezési tárgyak kerülhetnek a közterületekre, melyre a kinézeten kívül az anyaghasználat tekintetében is nagy súlyt helyezünk.
Életminőség
Az elmúlt években több közterületi fejlesztés során kezdtük alkalmazni az „egészséges utcák” szempontrendszert, melyet különösen a belvárosi kerületrészeken indokolt folytatni. A megközelítés lényege, hogy minden városi közterület- és közlekedésfejlesztést egy általánosabb célrendszer alá rendel az emberek egészségi állapotának és életminőségének javítása érdekében. Cél, hogy egészségessé, biztonságossá és befogadóvá tegyük utcáinkat.
4
Alapvető célunk, hogy integrált szemléletű közterületi fejlesztéseket valósítsunk meg, melyeket klímatudatos tervezés előz meg.
Fejlesztéseink során a 2025-2029. beruházásai és egyéb közterületeken megvalósuló projektek során törekszünk az okos város technológiák által kínált szolgáltatások alkalmazására, bővítésére amennyiben az a hatékonyságot segíti. A zöldterületi ellátottság megfelelő biztosítása érdekében továbbra is növelni szükséges a közhasználatú zöldfelületek mennyiségét, útmenti zöldsávok fejlesztése során törekedni fogunk új fasorok kialakítására, hiányos fasorok rekonstrukciójára. A belvárosi utcák zöldítése érdekében a cserjék és évelőágyak, magaságyások, virágos kandeláberek mellett alternatív megoldásokat próbálunk ki.
A korábbi gyakorlatot folytatjuk az akadálymentesen használható közterületek körének bővítésével annak érdekében, hogy a közszolgáltatásokhoz egyenlő esélyű hozzáférést biztosítsunk mindenki számára.
Az átalakítások fókuszában a gépjárműforgalom mérséklése, a biztonságos kerékpáros és gyalogos közlekedés támogatása, a zöldfelületek növelése, a klímavédelem és az egyéb komfortnövelő berendezések (pl. padok, ivókutak) elhelyezése áll.