Ügyfélablak

Balesetveszély és korhadás miatt kell kivágni az első Pozsonyi úti fát

Fák
Közterületek, parkolás

Alapos vizsgálatokat követően, többrétű ellenőrzés alapján kijelölték a szakemberek azokat a fákat, amelyeket mindenképpen ki kell vágni a Pozsonyi úti fasorban. A fák állapota oly mértékben leromlott, hogy biztonsággal nem megtarthatók. Videónkon megtekinthetik, milyen betegségek és milyen mértékű korhadás mutatkozik az egyik érintett fán.

Újabb állomásához érkezett a Pozsonyi úti fasori rekonstrukció. A vizsgálatok eredményeként kiderült, hogy a biztonság érdekében mely fák esetében nincs más megoldás, mint a kivágás. Fontos, hogy célunk a Pozsonyi úti fasor faállományának biztonságossá tétele oly módon, hogy a lehető legkevesebb egyidejű beavatkozással óvjuk a fasor egységét.

Február közepén alpintechnikával vizsgáltuk a fákat a korona rendellenességeinek felmérése érdekében. Ezek a vizsgálatok azt voltak hivatottak felmérni, hogy van-e vályús korhadás, gombatermőtest az ágakon, található-e a fa koronájában üreg, odú vagy éppen vízzsák az érintett fán.

Az összetett vizsgálatok eredményeképp kijelölték a szakemberek a kivágandó fákat. Elsőként a Szent István park előtti szakaszon vágunk ki fát március első hetében. Az érintett fa meglehetősen rossz állapotú. A gomba termőtestek 70 százalék körüli korhadtságot jeleznek, aminek mértéke meglehetősen magas. A fán látható odú a bélkorhatságra utal. A szakemberek szerint e fa esetében a törzs megvastagodása is amiatt történt, mert a fa kompenzálja, hogy milyen mértékben korhadt belül. Mindemellett a korona újrahajtott, másodlagos hajtásokból erősödött meg, nem az eredeti lombkoronája a fának, ezáltal sokkal törékenyebb, mint az eredeti lombkorona.

Minderről részletes videót tekinthetnek meg, mely bemutatja a favizsgálat eredményén túl az első kivágandó fa részletes állapotát, az okokat és a favizsgálat által feltárt tényeket. 

Alaposan és körültekintően végzett vizsgálatok vezettek idáig. Az élet- és balesetveszélyes fákat jogszabály értelmében ki kell vágni, a teendőket a 282/2024-es kormányrendelet a települési zöldinfrastruktúráról, a zöldfelületi tanúsítványról és a zöld védjegyről szabályozza. A tavaly októberben hatályba lépett jogszabály harmadik fejezete 12. pontjának 21. paragrafusa rendelkezik közhasználatú területen élő fás szárú növények kivágásának és pótlásának lehetőségéről.

A favizsgálatokat végző szakcég 10 fát jelölt ki kivágásra a mostani vizsgálatok eredményeképp. Célunk, hogy csak olyan fát vágunk ki, mely nem tartható meg biztonságosan a fasorban.

A favizsgálatok és az annak nyomán készült favizsgálati terv a Pozsonyi úti fák és a környéken élők védelmét szolgálja. Minderről korábbi cikkünkben írtunk részletesen.

Korábban a Pozsonyi úti fasorról

Aki további részletekre kíváncsi, a fasori rekonstrukció célját és lényegét ismertető korábbi cikkünket itt találja.

Képes riportban is megismerhetik a Pozsonyi úti fasori rekonstrukciót, melyet az itt található videó első részében tekinthetnek meg.

 

Amennyiben kérdése van, itt felteheti.