2025.02.18.
Alpintecnikával végzett munkálatokkal folytatódott a Pozsonyi úti fák állapotának felmérése. Ezúttal hét fa ellenőrzésére került sor, melyek keretében alpinkötéltechnikával, a koronaszint magasságában dolgoztak a szakértők annak érdekében, hogy közelről és alaposan áttekintsék az érintett fákat.
A hét kijelölt, most magasból is megvizsgált japánakác (más néven kínai pagodafa) a Pozsonyi út 1., 9., 36-38., 42., 56., 57., 61-61. szám előtt találhatók, melyek mostani felmérését előzetesen szemrevételezéses vizsgálata előzte meg. Azért ezeknek az egyedeknek az ellenőrzésére volt szükség a most alkalmazott módszerrel, mert a járdaszintről ezen fák esetében olyan vizuális jeleket észleltek a szakértők, amelyek szükségessé tették annak tisztázását, hogy pontosan milyen állapotban van a faág és a koronaalap.
A mostani vizsgálatok eredményeképpen kiderülhet, hogy van-e vályús korhadás, gombatermőtest az ágakon, található-e a fa koronájában üreg, odú vagy éppen vízzsák. Ezen jelenléte mutatja, hogy mennyire gyenge a korona, és hogy milyen mértékű beavatkozás lesz szükséges.
A következő lépésben FAKOPP-os és más műszeres vizsgálatok következnek. Ezekre akkor kerülhet sor, ha az időjárás kedvezőbb lesz, mert ezek esetében elengedhetetlen a tartós fagymentes idő.
A gyökérzetfeltárási munkák január közepén kezdődtek meg a Pozsonyi úti fasor esetében. Ennek céljáról és részleteiről korábbi cikkünkben írtunk. Minden fa esetében arra keressük a választ, milyen állapotban van az adott fa, milyen beavatkozás szükséges. A Pozsonyi úti fasor-rekonstrukciós program célja a favédelem. Önkormányzatunk szándéka, hogy biztonságossá tegyük a Pozsonyi úti fasor faállományát oly módon, hogy a lehető legkevesebb egyidejű beavatkozással óvjuk a fasor egységét.
A FAKOPP-os vizsgálat arra keres majd választ, található-e esetleg üreg a fa belsejében. A ponthálós felmérés során pedig azt is meg lehet vizsgálni, hogy egy-egy fa eltávolítása milyen hatással van a fasor egészére, a mellette lévő fákra, azaz ha kivágásra kerül sor, akkor a megmaradó fák szél elleni ellenállása változik-e. A vizsgálatokról bővebben itt olvashatnak.
Aki további részletekre kíváncsi, a fasori rekonstrukció célját és lényegét ismertető korábbi cikkünket itt találja.
Képes riportban is megismerhetik a Pozsonyi úti fasori rekonstrukciót, melyet az itt található videó első részében tekinthetnek meg.